Baschet | Victorie chinuită pentru CSM Satu Mare cu penultima clasată, BC Sirius Târgu Mureș

(2 voturi)

CSM Satu Mare a obținută o victorie chinuită sâmbătă, la prânz, în fața penultimei clasată din Seria Vesta a LNBF, BC Sirius Târgu Mureș.

Sătmărencele au obținut victoria în ultimele secunde ale meciului, după ce cu 100 secunde înainte de final jucătoarele din Târgu Mureș aveau avantaj de un punct, 56-57. După un prim sfert câștigat la o diferență de nouă puncte, 22-13, a urmat un sfert doi dezastruos, cu doar două!!! puncte marcate… Partea a doua a meciului a fost echilibrată, CSM-ul a câștigat sfertul trei la o diferență de 3 puncte, 16-13, iar ultimul sfert a revenit oaspetelor, însă doar la un punct diferență, 21-20.

Luni seară, începând cu ora 18:00, în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare va avea loc manșa tur a sferturilor Cupei României, sătmărencele urmând să primească vizita campioanei ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe.

LNBF | Etapa 9 | CSM Satu Mare 60 -57 BC Sirius Târgu Mureș (22-13, 2-10, 16-13, 20-21)

Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);

Arbitri: Vlad Potra, Alina Dekany, Csongor Molnar;

Comisar FRB: Bucerzan Radu;

CSM Satu Mare: Mosby 19 puncte, Olah 12p, Miljkovic 12p, Podar 6p, Ferenczi 5p, Stoiedin 4p, Huțanu 2p, Gladkova, Popescu, Pop;

Antrenor: Mauro Procaccini;

BC Sirius Târgu Mureș: Feises 12 puncte, Gal 11p, Dunbar 10p, Bobar 8p, Badi 8p, Meszaros 6p, Kleeman 2p;

Antrenor: Ionel Brustur;