Baschet | CSM Satu Mare încheie anul cu o înfrângere la Târgoviște

(5 voturi)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au pierdut meciul jucat în această seară în Sala Sporturilor din Târgoviște, scor 78-74, victoria gazdelor venind după două reprize de prelungiri, 4-4 și 9-5.

Pe parcursul meciului de azi, cele două echipe au alternat la conducerea jocului, fiind șase schimbări de lider și nouă egalități, iar sătmărencele au avut cea mai mare diferență de puncte -13. Nici în meciul de azi banca nu l-a ajutat prea mult pe antrenorul Maikel Lopez, jucătoarele care au intrat pe parcursul jocului reușind să marcheze doar două puncte, ”greul” fiind dus tot de Mandache, Amukamara și Lloyd.

CSM Satu Mare a început meciul cu Kadar, Mandache, Lloyd, Amukamara și Denson, în timp ce pentru gazde primul cinci a fost alcătuit din Vaida, Stoenescu, Toma, Kilin și Poole. De la sătmărence au lipsit Tavic și Baltic, ambele fiind accidentate.

Jucătoarele de la CSM Târgoviște au câștigat primele două sferturi la diferențe mici, 16 - 15, respectiv 16 - 11, în timp ce sătmărencele și-au adjudecat sfertul trei la o diferență de 17 puncte și au intrat în ultimul sfert cu un avans liniștitor de 11 puncte, 42-53. În prima parte a sfertului patru cele două echipe au marcat puține puncte, iar cu trei minute înainte de final, gazdele s-au apropiat la o posesie, 60-63. Veterana Toma a adus egalarea pentru Târgoviște cu cele două reșite de la linia de fault, 65-65, iar în ultimele zeci de secunde nu prea s-a jucat, scorul a rămas neschimbat și s-a intrat în prelungiri.

În prima repriză de prelungiri s-au marcat doar opt puncte, câte patru puncte pentru fiecare echipă (69-69), însă în repriza a doua gazdele au fost mai lucide și mai exacte în aruncări reușind să se impună cu scorul de 9-5 și să bifeze a doua victorie consecutivă în Grupa Roșie, 78-74.

Etapa următoare se va disputa sâmbătă, 5 ianuarie, CSM Satu Mare urmând să primească vizita echipei CSTBv Olimpia CSU Brașov.

LNBF | CSM Târgoviște 78 - 74 CSM Satu Mare (16 - 15; 16 - 11; 10 - 27; 23 - 12; 4 - 4; 9 - 5)

Sala: Sporturilor Târgoviște;