Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare în deplasare la Universitatea Cluj Foto: Facebook/CSM Satu Mare

Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare în deplasare la Universitatea Cluj

(8 voturi)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat meciul jucat în deplasare la codașa Grupei A, Universitatea Cluj, cu scorul de 70-54.

La fel ca în meciul tur, de la Satu Mare, clujencele au făcut o primă repriză foarte bună și au câștigat primul sfert cu scorul de 18-17, iar sfertul doi l-au cedat la un punct, 12-13, astfel că la pauza mare s-a intrat la egalitate, 30-30. Echilibrul s-a păstrat și în prima parte a sfertului trei, scorul fiind egal, 37-37, în minutul 25, după care sătmărencele s-au distanțat încet, încet și în ultima pauză s-a intrat cu scorul de 50-41 în favoarea CSM-ului.

În ultimul sfert, gazdele s-au apropiat o singură dată la șapte puncte (46-53), după care diferența nu a mai scăzut sub zece puncte, sătmărencele stabilind și cea mai mare diferență de scor - 18 puncte. Scorul final a fost 54-70, într-un meci în care au fost 11 schimbări de lider și 13 egalități, iar cele mai multe puncte, la ambele echipe, au fost marcate de jucătoarele titulare. Andra Mandache a fost coșghetera partidei, cu 21 puncte, Brittany Denson a încheiat în double-double, iar la Universitatea, Arlesia Morse a fost cea mai bună marcatoare, cu 17 puncte.

Pentru CSM Satu Mare urmează duelul de pe teren propriu cu CSM Târgoviște, sâmbătă, 8 decembrie.

LNBF | Etapa 8 | Universitatea Cluj 54 - 70 CSM Satu Mare (18-17, 12-13, 11-20, 13-20)

Sala: Horia Demian Cluj;