Baschet feminin | CSM Satu Mare, înfrângere categorică cu SCM Timișoara, în play-off Foto: Sportul Sătmărean

(5 voturi)

Baschetul din Liga Națională a revenit în această seară în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, iar baschetbalistele de la CSM Satu Mare au revenit au fost aduse cu picioarele pe pământ de ambițioasele jucătoare de la SCM Timișoara care, pe lângă victoria categorică, le-au administrat și o lecție de dăruire ”sătmărencelor”.

Strategia adoptată de conducerea clubului de a ”odihni” câteva jucătoare și a le scuti de ”oboseala” unei deplasări la Alexandria, pentru turneul doi al grupei valorice 1-5, s-a dovedit a fi foarte proastă, iar ”tratarea” de sus a echipei din Timișoara a fost fatală în această seară. Chiar dacă au început play-off-ul de pe locul șapte, timișorencele au venit la Satu Mare concentrate, dornice de victorie și cu o apărare agresivă care le-a adus victoria meritată din această seară.
În tabăra ”sătmărencelor” au lipsit multe în această seară (dorință, apărare, precizie în atac, spirit de echipă), însă cel mai mult a lipsit o minte limpede pe bancă... Dacă la începutul sezonului suporterii se întrebau care dintre cei doi antrenori este principal (mai tot timpul indicațiile din pauze sau de la time-out-uri erau date de Octavian Boian), în această seară indicațiile și schemele tactice au fost trasate atât în teren cât și pe bancă de... Porchia Green.
Sperăm că înfrângerea din această seară a fost doar un accident și că marți, la Timișoara, în meciul doi al sfertului de finală, baschetbalistele de la CSM Satu Mare își vor demonstra adevărata valoare, vor câștiga și vor juca meciul decisiv, vineri 30 martie, la Satu Mare.

Despre meci nu sunt foarte multe de spus, timișorencele conducând din primul până în ultimul minut al jocului. Primul sfert l-au câștigat la o diferență de 12 puncte, 27-15 (5 x 3 puncte), sfertul doi le-a revenit la o diferență de 13 puncte, la pauza mare intrându-se cu cea mai mare diferență înregistrată între cele două echipe, 25 puncte (52-27 pentru SCM Timișoara).
În partea a doua a meciului CSM-ul a alergat după egalare, sfertul trei câștigându-l la o diferență de 12 puncte, însă, în ultima parte, chiar dacă s-au apropiat la două posesii (65-71, min. 34), nu au reușit să profite de perioada de patru minute fără coș a oaspetelor și meciul s-a terminat cu victoria timișorencelor la o diferență de 11 puncte, 82-71.

Play-off | CSM Satu Mare 71 - 82 SCM Timișoara (15-27, 12-25, 21-9, 23-21)
Sala: LPS Ecaterina Both Satu Mare;
Arbitri: Istvan Bertalan, Mate Andras Stretea, Octavian Goina;
Comisar: Radu Vaida;
CSM Satu Mare: Solopova 16 puncte (8 recuperări, 7 pase decisive), Harrison 12 puncte, Denson 12 puncte (6 recuperări), Green 10 puncte, Mandache 10 puncte, Baltic 6 puncte, Uiuiu 5 puncte, Lazăr (Pop), Sfîrlea;
Antrenor: Marius Dobă.
SCM Timișoara: Lloyd 26 puncte, Stoiedin 17 puncte, Brosovszky 13 puncte, Burdgess 13 puncte, Pane 6 puncte, Ardelean 3 puncte, Filip 2 puncte, Pop 2 puncte, Ivaschescu;
Antrenor: Mihai Coldea.

Rezultate play-off (vineri, 23 martie):
CSM Satu Mare 71 - 82 SCM Timișoara
Olimpia CSU Brașov 73 – 66 FCC ICIM Arad
ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe 96 – 44 CSU Alba Iulia
Universitatea Cluj-Napoca 72 – 71 CSBT Alexandria

Meciurile cu numărul 2 vor avea loc marți, 27 martie, iar dacă va fi nevoie de partide decisive acestea vor avea loc vineri, 30 martie.
Echipele învingătoare se vor califica în turul secund, care programează meciuri între 6-15 aprilie, iar turul trei se va disputa între 20-30 aprilie.