Baschet feminin | Victorie pentru CSM Satu Mare în primul meci al grupei valorice 1-5 Foto: Captură video FRB TV

(2 voturi)

După o pauză de o lună, meciurile din Liga Naționala de Baschet Feminin au revenit astăzi în Sala Sporturilor “Dumitru Popescu Colibași” din Brașov unde se dispută primul turneu din faza a doua pentru grupa valorică 1-5.

În primul joc al zilei Olimpia CSU Brașov s-a impus cu 79-69 în fața celor de la CSBT Alexandria, iar în meciul doi, CSM Satu Mare a câștigat în ultima secundă duelul cu Universitatea Cluj-Napoca, scor 73-71. ”Sătmărencele” au avut un meci greu contra clujencelor, echilibrul fiind cuvântul de ordine în meciul din această seară, cele două echipe mergând mai mereu ”cap la cap”. Primul sfert s-a încheiat la egalitate 15-15, în sfertul doi ambele echipe au marcat câte 17 puncte, la pauza mare scorul fiind egal, 32. Sfertul trei a fost câștigat de CSM cu scorul de 20-19, iar în startul ultimul sfert cele două echipe au trecut alternativ la conducere, apoi ”sătmărencele” s-au distanțat la patru puncte (63-59), la cinci puncte (65-60, 69-64, 71-66), însă în ultimul minut de joc echipa pregătită de Dragan Petricevic a recuperat diferența și cu 30 secunde înainte de final scorul era egal, 71-71. Ultimul atac a fost al ”sătmărencelor”, Harrison ratează aruncarea, însă în ultima secundă de joc Green recuperează și marchează coșul victoriei, 73-71.

Turneu 1 | Grupa 1-5 | Universitatea Cluj-Napoca 71 - 73 CSM Satu Mare (15-15, 17-17, 19-20, 20-21)
Universitatea Cluj-Napoca: Kalusic 16 puncte, Samburska 16 puncte, Vorpahl 13 puncte, Taylor 10 puncte, Thompson 6 puncte, Părău 5 puncte, Voica 4 puncte, Ghizila 1 punct;
Antrenor: Dragan Petricevic.
CSM Satu Mare: Harrison 14 puncte, Solopova 14 puncte, Green 11 puncte, Denson 11 puncte Mandache 10 puncte, Baltic 9 puncte, Uiuiu 2 puncte, Sfîrlea 2 puncte, Lazăr (Pop), Szmutku, Kadar;
Antrenor: Marius Dobă.

Rezultate etapa 1 (vineri, 9 martie):
CSTB Olimpia CSU Brașov 79 - 69 ACSBT Alexandria
Universitatea Cluj-Napoca 71 - 73 CSM Satu Mare
Program etapa 2 (sâmbătă, 10 martie):
CSM Satu Mare - CSTB Olimpia CSU Brașov (ora 17:00, live - FRB TV);
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - Universitatea Cluj-Napoca (ora 19:30, live - FRB TV);
Al doilea turneu din faza a doua pentru grupa valorică 1-5 se va disputa în perioada 16-18 martie, la Alexandria.