Banner blato Livrare

Victorii pentru CSM Satu Mare la turneul pentru evitarea retrogradării

(1 Vot)
Sătmărencele antrenate de Adriana Pricop au câștigat meciurile jucate pe Arena de Baschet din București împotriva celor de la CSŞ Craiova (70-50), Rapid Bucureşti (72-51) şi CSM Oradea (68-60) terminând sezonul 2014-2015 pe locul 11.
Vineri echipa de baschet a CSM Satu Mare a învins SCM CSS Craiova cu 70 la 50 în prima zi a turneului pentru stabilirea locurilor 14-11 din Liga Națională de Baschet Feminin. Primul sfert a fost adjudecat de oltence, cu scorul de 14-11, însă a doua secvență a partidei le-a aparținut sătmărencelor (10-19), astfel că la pauză tabela de marcaj indica scorul de 24 la 30, în favoarea sătmărencelor. Sferturile III și IV le-au revenit, de asemenea, sătmărencelor, scor 13-20, respectiv 13-20. Pentru CSM Satu Mare au marcat: K. D. Levington (15 puncte), Flavia Ferenczi (14), Ramona Eniko Laza (12), Adriana Pricop (12), Diana Moraru (8), Bianca Voica (4), Renata Szmutku (3) și Luminița Manta (2).
Sâmbătă CSM Satu Mare a câștigat al doilea meci, scor 72-51, jucat în compania CS Rapid București. Scorul pe sferturi: 9-26, 14-17, 8-16 și 20-13.
Pentru CSM Satu Mare au marcat: Flavia Ferenczi (22 puncte), Ramona Eniko Laza (18), Bianca Voica (10), Luminița Manta (8), K. D. Levington (8), Diana Moraru (6).
Duminică CSM Satu Mare s-a impus cu scorul de 68 la 60 în fața Universitatea CSM Oradea, în cel de-al treilea meci pentru stabilirea locurilor 11-14 a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Scorul pe sferturi: 18-20, 19-12, 7-15 și 16-21. Pentru CSM Satu Mare au marcat: Flavia Ferenczi (22 de puncte), Ramona Eniko Laza (18), Adriana Pricop (11), K. D. Levington (6), Diana Moraru (4), Renata Szmutku (4), Luminița Manta (2) și Bianca Voica (1).