Volei pe plajă | Adriana Matei și Beata Vaida au câștigat primul titlu balcanic la senioare

După meciurile bune făcute săptămâna trecută la CEV Beach Volleyball Satellite Satu Mare, sătmărencele Adriana Matei și Beata Vaida au câștigat în acest weekend primul titlu balcanic la volei pe plajă în competiția rezervată senioarelor.
De joi și până duminică, la Bursa (Turcia) s-a desfășurat BVA Beach Volleyball Continental Tour atât la feminin cât și la masculin, premiile acestei competiții fiind în valoare de 2.000 euro.
Competiția feminină a fost câștigată de sătmărencele Adriana Matei și Beata Vaida, antrenate de Adrian Pricop, care au reușit să învingă în marea finală perechea din Grecia - Karagkouni/Tsopoulou cu scorul de 2-1. A fost o finală foarte disputată în care sătmărencele au reușit să revină după ce echipa din Grecia a câștigat primul set cu scorul de 21-16 și au câștigat următoarele două seturi cu 25-23 respectiv 15-12, câștigând astfel primul titlu balcanic la senioare.
Adriana Matei și Beata Vaida au muncit mult pentru acest titlu, singurele meciuri câștigate fără prea mari probleme fiind cele din grupă, apoi în sferturi, în semifinală și în marea finală au avut meciuri grele, adversarele câștigând primul set, însă sătmărencele au avut puterea să revină de fiecare dată și să câștige fiecare meci.
Felicitări, Adriana Matei și Beata Vaida!

Rezultatele înregistrate de Adriana Matei și Beata Vaida în Turcia:
Finală: Matei/Vaida ROU 2-1 Karagkouni/Tsopoulou GRE (16-21, 25-23, 15-12)
Semifinală: Matei/Vaida ROU 2-1 Matic/Milosevic SRB (19-21, 21-19, 15-13)
Sferturi de finală: Matei/Vaida ROU 2-1 Manavi/Spiliotopoulou GRE (18-21, 21-16, 15-5)
Meci 2 grupă: Matei/Vaida ROU 2-0 Mishonova/Dinova BUL (21-17, 21-14)
Meci 1 grupă: Matei/Vaida ROU 2-0 Jashari/Ramadani KOS (21-10, 21-7)