Floretă: Austriaca Beatrice Kudlacek a câștigat Cupa Satu Mare – Memorial „Ecaterina Stahl”

(5 voturi)
Sâmbătă și duminică, 6 și 7 februarie, la Satu Mare a avut loc ultima etapă din sezonul 2015-2016 a Circuitului de Cadeți la floretă feminin, individual și pe echipe, concurs intitulat din 2015 și Memorial „Ecaterina Stahl”, și Cupa Satu Mare – Memorial „Vasile Costa” la floretă masculin individual.
Trofeul Cupa Satu Mare – Memorial „Ecaterina Stahl” a fost câștigat de Beatrice Kudlacek (Austria) după ce a trecut în finală de Rebeca Cândescu (CSA Steaua).
Întrecerea feminină de la Cupa Satu Mare a fost etapă în Circuitul European de cadeți, iar la start s-au prezentat 54 de sportive din România, Austria, Cehia, Republica Moldova, Slovacia, Turcia și Ucraina.
România a fost reprezentată la ediția a VII-a a Cupei Satu Mare de 14 sportive: Cristina Anderco (CS Satu Mare), Teodora Băloiu (CS Farul Constanța), Rebeca Cândescu (CSA Steaua), Raluca Drăghici (CS Farul Constanța), Klaudia Figus (CS Satu Mare), Andreea Gheorghe (CSA Steaua), Melissa Korossy (CS Satu Mare), Andrea Potor (CS Satu Mare), Anca Săveanu (CSA Steaua), Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara), Teodora Șofran (CS Satu Mare), Diana Șuta (CS Satu Mare), Teodora Turdean (CS Satu Mare), Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța).

Cel mai bun rezultat al unei românce a fost obținut de către Rebeca Cândescu, de la CSA Steaua, care s-a clasat pe locul doi. În finală, Rebeca Cândescu a fost învinsă de Beatrice Kudlacek (Austria), scor 15-10.
Trofeul Memorial „Ecaterina Stahl”, acordat celei mai bine clasate sătmărence în concurs, a fost primit de către Andrea Potor, care a ocupat la final poziția 24 și a fost înmânat de Cristina Stahl.

Celelalte sportive din România s-au clasat pe următoarele poziții: Raluca Văcărașu (CS Farul Constanța) – locul 3, Andreea Gheorghe (CSA Steaua) – locul 6, Anca Săveanu (CSA Steaua) – locul 7, Raluca Drăghici (CS Farul Constanța) – locul 8, Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – locul 11, Teodora Băloiu (CS Farul Constanța) – locul 22, Andreea Potor (CS Satu Mare) – locul 24, Melissa Korossy (CS Satu Mare) – locul 30, Teodora Șofran (CS Satu Mare) – locul 36, Cristina Anderco (CS Satu Mare) – locul 43, Teodora Turdean (CS Satu Mare) – locul 45, Klaudia Figus (CS Satu Mare) – locul 46, Diana Șuta (CS Satu Mare) – locul 47.

Evenimentul a fost organizat de Federația Română de Scrimă, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Satu Mare, și al CS Satu Mare, iar la festivitatea de premiere au fost prezenți primarului municipiului Satu Mare, Dorel Coica, și prefectul Eugeniu Avram.