Alexandru Pîrva (CSA Steaua) a câștigat Cupa Federației la floretă masculin cadeți Foto: Federatia Romana de Scrimă

Ziua a treia a Cupei Federației la floretă de la Satu Mare a programat miercuri, 14 septembrie, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” proba de floretă masculin de cadeți.
La start s-au prezentat 19 sportivi de la CS Satu Mare, CSA Steaua, CSS Ploiești, CSTA București și ACS Balestra București. După o întrecere disputată, trofeul a fost câștigat de către Alexandru Pîrva. Legitimat la CSA Steaua, Alexandru a trecut la limită în finală de colegul său de club, Silviu Roșu, scor 15-14. Podiumul a fost completat de către alți doi sportivi de la CSA Steaua: Andrei Ionică și Alexandru Sîrb.
Cupa Federației la floretă de la Satu Mare se încheie joi, 15 septembrie, de la ora 9:00, cu proba de floretă masculin juniori.
Sursa: frscrima.ro