Handbal: CSM Satu Mare 50 - 41 Național Sighișoara

În preambulul etapei a XXV-a din Divizia A, Seria B la handbal masculin, CSM Satu Mare a jucat ultimul meci din acest sezon pe teren propriu împotriva echipei clasate pe locul 11, Național Sighișoara.
Partida s-a jucat azi, 13 mai, de la ora 17.00 în Sala „Ecaterina Both” de pe strada Ady Endre din Satu Mare.
În urma acestei victorii echipa de handbal a CSM Satu Mare a urcat pe locul II în clasamentul Diviziei A, Seria B, însă sunt importante rezultatele pe care le vor înregistra CSM Oradea și CS Universitatea Cluj. Dacă începutul de meci a fost mai bun pentru oaspeți care au condus cu 4-2 în minutul 6, până la finalul primei reprize sătmărenii au marcat 28 de goluri, cu 10 mai multe decât jucătorii sighișoreni. În partea a doua a jocului antrenorul Nicolae Istrate a rulat tot lotul de jucători încercând mai multe variante de joc în vederea pregătirii barajului pentru promovare în Liga Naţională. Rezultatul final a fost 50 - 41, pentru sătmăreni au marcat Clipea (11 goluri), Olah (7), Mateș (6), Varga (4), Ungar (3), Morar (3), Cristescu (3), Udriștioiu (3), Mureșan (3), Pop (3), Jurj (2) și Santeiu (2).
În ultima etapă CSM Satu Mare va juca în deplasare, în data de 30 mai, la liderul seriei, CS HC Adrian Petrea Resita.