Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
3 CSM Victoria Carei 8 5 1 2 18 12 15 1 16
8 Voinţa Doba 7 1 1 5 11 25 4 0 4
9 Voinţa Babţa 7 0 2 5 9 19 1 1 2
10 FC Certeze 8 0 2 6 7 34 1 1 2
11 Dari Lipău 7 0 1 6 9 29 0 1 1

Liga a IV-a Elite | Două victorii pentru gazde și două pentru oaspeți, în primele meciuri ale etapei a VI-a

(6 voturi)
În cadrul etapei a VI-a din liga de elită a fotbalului județean sătmărean au fost programate două dueluri între primele patru echipe din fruntea clasamentului.
Astăzi, pe terenul din Negrești, Energia (locul 4) a primit vizita ocupantei locului 3, Turul Micula, iar la finalul unui meci controlat de la început până la final de gazde tabela arăta 3-1 în favoarea Energiei. Prima parte a meciului a fost echilibrată, cele două echipe încercând să-și concretizeze ocaziile de poartă, însă golurile au venit în ultimele minute ale reprizei, Răzvan Ardelean deschizând scorul în minutul 42, iar Sebastian Balog a stabilit scorul pauzei cu golul marcat în ultimul minut al primei reprize.
Repriza secundă a început tot cu negreștenii în atac, iar Lucian Pop a marcat al treilea gol pentru Energia, golul de onoare al oaspeților fiind marcat în minutul 83 de Tar Robert și duelul dintre ocupantele locurilor 3 și 4 s-a încheiat cu victoria Energiei Negrești. În urma victoriei de azi Negreștiul a urcat pe locul doi în clasament, cel puțin până mâine când se vor întâlni Talna Oraşu Nou și Crasna Moftinu Mic și, în funcție de rezultatul acestui meci, pot rămâne pe 2 sau pot coborî o poziție în clasament.
Duminică, liderul clasamentului, Talna Orașu Nou va juca pe propriul teren în compania celor de la Crasna Moftinu Mic (locul 2), câștigătoarea meciului având ocazia să conducă în clasamentul ligii de elită.
CSM Victoria Carei a trecut fără probleme, pe teren propriu, de nou-promovata FC Certeze cu scorul de 4-0, Ştiinţa Beltiug a câștigat în deplasare la Voinţa Babţa, iar Recolta Dorolț a plecat cu toate punctele din deplasarea de la Doba.

Voinţa Babţa 1 - 3 Ştiinţa Beltiug (1-1)
Marcatori:
Smical Ionuț (min. 40)/Cireap Ciprian (min. 24), Feier Daniel (min. 59 și 77);
Arbitri: Chiş Florin, Iuhasz Tibor, Ilieş Andrei;
Observator: Brudașca Bogdan;
Voinţa Babţa: Blidar Andrei - Leș Alexandru, Deac Daniel, Budea Alin, Temian Marius, Temian Ovidiu, Pop Andrei, Smical Ionuț, Negru Marian, Besenyei Andrei, Deac Gabriel;
Rezerve: Pușcaș Ioan, Dragoș Marian, Feidi Vlăduț, Fodor Lucian, Ardelean Florin;
Ştiinţa Beltiug: Toduț Adrian - Moldovan Ionuț, David Ioan, Santai Szabolcs, Gulya Richard, Bogar Norbert, Srepler Erich, Baciu Marius, Cireap Ciprian, Feier Daniel, Corodan Andrei;
Rezervă: Toma Marius;
Antrenor: Iuhas Cosmin;

ACS Voinţa Doba 1 - 3 Recolta Dorolţ (0-2)
Marcatori: Sabău Rareș (min. 69)/Pintye Robert (min. 7), Meșter Nador (min. 36), Lacatos Tibor (min. 49);
Arbitri: Kovacs Szabolcs, Kopriva Zsolt, Botos Roland;
Observator: Torok Zoltan;
ACS Voinţa Doba: Munteanu Mircea - Leleti Zoltan, Lung Alin, Nagy Leonard, Sabou Rareș, Turbuț Darius, Rostas Lorenzo, Feyes Seramy, Deac Marius, Deac Florin, Chiorean Danuț;
Recolta Dorolţ: Oșan Daniel - Pintye Erik, Șimon Angelo, Meșter Șandor, Vegh Jozsef, Pintye Roland, Socaci Radu, Meșter Nador, Egri Nandor, Kovacs Istvan, Lacatos Tibor;