Analiză | Evoluția în cifre a echipei FC Olimpia Satu Mare din prima parte a sezonului 2017-2018 Foto: Sportul Sătmărean

(11 voturi)
Dacă în urmă cu exact un an de zile scriam despre parcursul excelent din sezonul competițional 2016-2017, sezon în care Olimpia a încheiat anul 2016 pe locul patru al clasamentului ligii secunde cu 37 puncte și nu a pierdut niciun meci pe teren propriu, câștigând nouă și obținând două egaluri (în plus, a marcat cel puțin un gol în fiecare partidă de pe Stadionul Olimpia-Daniel Prodan), anul acesta, din păcate, totul s-a întors cu 180 grade, Olimpia fiind pe ULTIMUL loc în Liga 2, cu mari probleme financiare, fără jucători și cu multe semne de întrebare cu privire la viitorul echipei...
Deocamdată incertitudinea este cuvântul de ordine în cadrul clubului Olimpia, niciun jucător, antrenor sau conducător cu care am discutat în ultima perioadă nu știe care este viitorul clubului sătmărean, cât despre bani, toată lumea speră să primească ”ceva de sărbători”...

Olimpia a încheiat anul 2017 pe locul 20 al clasamentului ligii secunde cu 15 puncte, însă ”galben-albaștrii” au obținut pe teren 23 de puncte, opt dintre ele fiind pierdute pe la Comisiile Federației Române de Fotbal în urma litigiilor pe care clubul fanion al județului le are cu foștii jucători (Citește aici și aici despre penalizările Olimpiei). În această primă partea a sezonului 2017/2018, FC Olimpia 2010 Satu Mare a câștigat șapte meciuri (cinci pe teren propriu și două în deplasare), două meciuri de pe teren propriu le-a încheiat la egalitate, iar în restul de 12 meciuri (trei acasă și nouă în deplasare) a fost învinsă.
Într-un clasament al meciurilor jucate pe teren propriu, Olimpia este pe locul 11 (17 puncte), în timp ce în clasamentul meciurilor jucate în deplasare se situează pe locul 19, cu doar 6 puncte. În sezonul trecut Olimpia era lider în clasamentul meciurilor de acasă (29 puncte), iar în clasamentul jocurilor ”de afară” era pe locul 12 (8 puncte).

Jucătorii sătmăreni au reușit să marcheze în acest sezon 22 de goluri (jumătate față de sezonul trecut) - 13 acasă și 9 în deplasare - ”galben-albaștrii” terminând doar cinci partide fără gol marcat (două acasă și trei în deplasare), la fel ca în prima parte a sezonului trecut.  Olimpia are o medie de 1,05 goluri marcate/meci (acasă: 1,3, iar în deplasare: 0,82), iar perioada medie de marcare a primului gol a fost de 42 de minute (acasă: 38 minute, iar în deplasare: 47 minute). Cele mai multe goluri din acest sezon au fost marcate între minutele 15-30 (27,3%), începutul reprizei secunde a fost de asemenea foarte bun pentru atac, între minutele 45-60 s-au marcat 23% din goluri, iar ultima jumătate de oră a meciurilor a fost împărțită în mod egal, 18,2% dintre goluri fiind marcate între minutele 60-75 și 75-90.
Dacă în acest sezon atacul nu prea și-a făcut treaba, nici apărarea nu a fost la înălțime, Florin Muntean și Marius Șuta încasând 37 goluri (de două ori mai multe goluri față de anul trecut), 11 dintre ele pe teren propriu, restul încasându-le în deplasare. Olimpia a terminat doar șase jocuri fără să primească gol (patru pe teren propriu și două în deplasare) și are o medie de 1,76 goluri primite/meci (acasă: 1,1, iar în deplasare: 2,36 ), iar perioada medie de încasare a primului gol a fost de 33 de minute (acasă: 37 minute, iar în deplasare: 31 minute).

Duelurile contra primelor două clasate din Liga 2 au adus și cele mai categorice rezultate pentru Olimpia, cea mai mare victorie din acest sezon a fost succesul de pe teren propriu, 2-0, contra celor de la AFC Hermannstadt, de altfel singura înfrângere din acest sezon a sibienilor, iar cea mai severă înfrângere din această toamnă, 5-1, a fost suferită în fața celor de la AFC Dunărea Călăraşi, campioana de toamnă a ligii secunde.

Cele mai multe goluri în acest sezon au fost marcate de Olivier Lusamba (8 goluri), reușitele congolezului fiind decisive în multe meciuri din acest sezon, însă mai tot timpul a lăsat impresia că poate mai mult, că nu a jucat tot timpul la intensitate maximă. Al doilea marcator din acest sezon este Vasile Pop (5 goluri), urmat de Sergiu Jurj (3 goluri), Dumitru Muntean (2 goluri), Ciprian Brata (2 goluri) și Cristi Muntean (2 goluri). Pe parcursul celor 21 de etape din acest sezon, doar doi jucători au reușit să înscrie, după ce au intrat în teren pe parcursul reprizei secunde, Vasile Pop marcând în deplasare la Știința Miroslava (etapa 12), iar Sergiu Jurj a înscris la ultimele două jocuri de pe teren propriu, contra celor de la Chindia Târgoviște și Metaloglobus București.
Antrenorii Tibor Selymes și Zoltan Ritli au folosit în acest sezon un lot de 26 de jucători, însă comparativ cu sezonul trecut, niciun jucător nu a fost utilizat în toate cele 21 de etape. Ciprian Duruș este singurul jucător care a fost titular în 20 de meciuri, acesta lipsind de pe teren (suspendat) doar la jocul din deplasare de la FC Argeș (etapa 18) și a fost înlocuit pe parcursul a trei meciuri. Portarul Florin Muntean a bifat 19 partide din postura de titular, în timp ce Brata și Lusamba au câte 18 meciuri din postura de titulari, iar Cristi Munteanu și Vasile Pop au câte 16 jocuri în care au prins primul 11.
Primii 11 jucători utilizați cel mai des de antrenorii Olimpie și care au peste 870 de minute jucate în acest sezon sunt: Ciprian Duruș (1724 minute), Florin Muntean (1666), Olivier Lusamba (1665), Ciprian Brata (1547), Cristi Munteanu (1440), Vasile Pop (1372), Bogdan Miholca (1309), Romario Rus (1175), Dumitru Muntean (1161), Robert Villand (895), Sergiu Jurj (872).

Mai reprezintă ceva banderola de căpitan la Olimpia?
După accidentarea din sezonul trecut a căpitanului Cosmin Iuhas, care a condus din teren echipa în 18 etape, semnificația și importanța banderolei de căpitan pare că și-a pierdut din însemnătate în aceste 21 de etape ale sezonului 2017/2018, nu mai puțin de șase jucători fiind desemnați să poarte banderola de căpitan: Florin Mureșan (etapa 4, 5, 6, 7 și 8), Cristi Munteanu (etapa 1, 2, 3 și 18), Ciprian Brata (etapa 9, 10, 13, 14 și 19), Dumitru Muntean (etapa 11, 12 și 17), Vasile Pop (etapa 20 și 21) și Florin Muntean ?!? (etapa 15 și 16).
Față de prima parte a sezonului trecut, când au încasat 70 de cartonașe galbene și cinci cartonașe roșii, în acest sezon jucătorii sătmăreni au fost mai disciplinați, aceștia încasând doar 50 de cartonașe galbene și un singur cartonaș roșu (Bura, etapa 15), iar antrenorul Tibor Selymes a fost trimis în tribune la meciul de pe teren propriu cu CS Afumați. Romario Rus și Vasile Pop au încasat câte cinci cartonașe galbene, iar Mureșan, Duruș, Brata și D. Muntean au fost avertizați în patru meciuri, etapa a XI-a, de pe teren propriu, jucată contra celor de ASU Poli Timișoara este singura etapă fără avertismente în tabăra ”galben-albaștrilor”.