Liga 3 | Recolta Dorolț a pierdut pe final meciul cu Viitorul Ulmeni Foto: Valentin Păduraru

Liga 3 | Recolta Dorolț a pierdut pe final meciul cu Viitorul Ulmeni

(4 voturi)
Recolta Dorolț a pierdut astăzi meciul jucat pe teren propriu în cadrul etapei a XXIV-a din Seria a V-a a Ligii a III-a, 2-3 cu Viitorul Ulmeni.
A fost un meci care a avut de toate: goluri multe, ocazii de ambele porți, lovitură de pedeapsă, cartonașe galbene, un cartonaș roșu și un autogol, decisiv, din păcate în poarta Dorolțului...
Primele 25 de minute ale meciului au fost foarte intense, ambele echipe marcând câte două goluri și trecând alternativ la conducere. Dorolțul a început perfect meciul, Raul Ștef deschizând scorul în minutul doi după o eroare a unui fundaș maramureșan, însă avantajul a fost de scurtă durată, căpitanul Ulmeniului, Marius Feraru, reluând în poartă după o respingere nefericită a lui Oșan (minutul 10). Oaspeții întorc rezultatul în minutul 15, dintr-un penalty transformat de Sorin Șerban, dar după zece minute Daniel Pop restabilește egalitatea printr-un gol frumos marcat din vole și se intră la pauză la egalitate, 2-2.
În repriza secundă, Recolta Dorolț a avut mai multe ocazii de gol neconcretizate însă de atacanții lui Ritli, iar pe final, chiar dacă se aflau în inferioritate numerică, oaspeții au presat și au dat lovitura în minutul 83, când, încercând să respingă o minge din propriul careu, Flaviu Ionescu și-a trimis mingea în propria poartă... În ultimele minute ale meciului, jucătorii din Ulmeni au fragmentat jocul și au tras de timp cât au putut, iar sătmărenii nu s-au mai apropiat de poarta lui Danciu și s-a terminat 2-3.
În etapa următoare, sâmbătă, 29 aprilie, Recolta Dorolț va juca în deplasare la ocupanta locului opt, Avântul Reghin.

Recolta Dorolț 2 - 3 Viitorul Ulmeni (2-2)
Marcatori: Raul Ștef (min. 2), Daniel Pop (min. 25)/ Marius Feraru (min.10), Sorin Șerban (min. 15);
Teren: Comunal Dorolț-Dara;
Arbitru: Lădar Razvan (Oradea);
Asistenți: Gireada Bogdan (Oradea) și Albu Sergiu Tudor (Oradea);
Observatori FRF: Jiga Dan (Bistriţa) și Cioloboc Daniel (Târgu Mureş);

Recolta Dorolț: Daniel Oșan (cpt.) – Flaviu Ionescu, Adrian Micaș, Raul Ritli (Toma, min. 80), Levente Vincze, Zsolt Reszler (Drumar, min. 77), Raul Ștef, Angelo Șimon, Andrei Mureșan (Goț, min. 76), David Vincze, Daniel Pop;
Rezerve: Sztankovics Krisztian - Meșter Șandor, Egri Nador;
Antrenor: Zoltan Ritli;
Director sportiv: Andrei Estinca;

Viitorul Ulmeni: Danciu – Tămaș, Ignat, David, Lihet, Moș, Borota, Șerban, Chiorean, Feraru (cpt.), Ardelean.