Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
România întâlnește Serbia, Muntenegru și Lituania în grupele Ligii Națiunilor Foto: frf.ro

România întâlnește Serbia, Muntenegru și Lituania în grupele Ligii Națiunilor

Evaluaţi acest articol
(7 voturi)
Miercuri, 24 ianuarie, la SwissTech Convention Center din Lausanne, a avut loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Națiunilor UEFA, competiție care va debuta în septembrie 2018.
Echipa naţională a României va debuta în Liga Naţiunilor pe teren propriu în faţa Muntenegrului, pe 7 septembrie, conform programului stabilit, miercuri, de UEFA. Meciul se va juca, însă, fără spectatori, din cauza unei sancţiuni primite în preliminariile Euro 2016.
  • ''Suntem într-o grupă grea, o grupă echilibrată, dar putem să ne luptăm de la egal la egal cu toţi adversarii. Sunt optimist, obiectivul meu rămâne în continuare câştigarea grupei, pentru a avea o şansă în plus la calificarea la Campionatul European din 2020. Îmi doresc ca suporterii să fie alături de noi, să ne susţină în această nouă competiţie. Pentru ei vom lupta, pentru ei vom încerca să câştigăm grupa'', a declarat Cosmin Contra, citat de site-ul FRF.

Partidele se vor disputa tur-retur în septembrie, octombrie şi noiembrie 2018. Câştigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare, iar ultimele clasate vor retrograda în seria inferioară.
Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor, care nu s-au calificat deja la EURO 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020). Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai buna în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singura manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Media

StiriSM

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Clasamente fotbal județean

  1. ELITE
  2. Liga 4 A
  3. Liga 4 B
  4. Liga 5
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
1 Crasna Moftinu Mic 10 9 1 0 28 6 15 13 28
2 Ştiinţa Beltiug 10 8 0 2 27 16 12 12 24
3 Energia Negreşti 10 7 1 2 24 13 15 7 22
4 Talna Oraşu Nou 10 7 0 3 34 15 9 12 21
5 CSM Victoria Carei 10 5 2 3 18 13 16 1 17
6 Recolta Dorolţ 10 4 3 3 21 14 6 9 15
7 Turul Micula 10 3 3 4 31 18 4 8 12
8 Voinţa Babţa 10 2 2 6 21 22 1 7 8
9 FC Certeze 10 1 2 7 11 39 4 1 5
10 Voinţa Doba 10 1 1 8 15 40 4 0 4
11 Dari Lipău 10 0 1 9 10 44 0 1 1
Team
Played Points
1 Unirea Păulești 13 31
2 Someşul Oar 13 26
3 Viitorul Vetiş 13 25
4 Dacia Medieşu Aurit 12 25
5 AS Livada 13 24
6 Speranța Halmeu 13 21
7 Sportul Botiz 13 20
8 Șoimii Mădăras 11 17
9 Viile Satu Mare 13 16
10 Venus Dumbrava 12 13
11 Victoria Apa 13 12
12 Voinţa Lazuri 13 9
13 Atletic Craidorolț 12 6
14 Someşul Odoreu 12 6