Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Echipa Națională | Miercuri are loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Națiunilor Foto: Federația Româna de Fotbal

Echipa Națională | Miercuri are loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Națiunilor

Evaluaţi acest articol
(11 voturi)
Miercuri, de la ora 13:00, la SwissTech Convention Center din Lausanne, va avea loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Națiunilor UEFA.
Tricolorii se află înaintea unui nou început, în fața unei noi competiții ! Pentru România urmează participarea în Liga Națiunilor, acolo unde va întâlni adversari de același calibru reuniți în Seria C.
Pentru tragerea la sorți România a fost repartizată în Seria C, alături de Ungaria, Scoția, Slovenia, Grecia, Serbia, Albania, Norvegia, Muntenegru, Israel, Bulgaria, Finlanda, Cipru, Estonia și Lituania.
Seria C este împărțită în următoarele urne valorice:
Urna 1: Ungaria, ROMÂNIA, Scoția, Slovenia;
Urna 2: Grecia, Serbia, Albania, Norvegia;
Urna 3: Muntenegru, Israel, Bulgaria, Finlanda;
Urna 4: Cipru, Estonia, Lituania;

• La tragerea la sorți din 24 ianuarie, se vor stabili trei grupe cu patru echipe și o grupă cu trei echipe.
• Partidele se dispută tur-retur în septembrie, octombrie și noiembrie 2018.
• Câștigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediției următoare din Liga Națiunilor, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.
• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020. Cele șase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanțelor din grupele Ligii Națiunilor. În seria României, câștigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.
• Preliminariile Euro 2020 se desfășoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Națiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Națiunilor (martie 2020).
• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manșă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Națiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manșă (gazda va fi trasă la sorți). Câștigătoarea se califică la Euro 2020.

În calitate de cap de serie, România va evita în grupă Ungaria, Scoția și Slovenia, dar ar putea întâlni din nou Muntenegru, Albania sau Grecia, reprezentative incomode în ultimii ani pentru tricolori.
Dacă se va afla într-una din cele trei grupe de patru echipe, România poate primi din urna a patra adversari precum selecționatele Ciprului, Estoniei și Lituaniei. Cu fiecare dintre cele trei naționale, tricolorii au doar câte o singură înfrângere în istorie. Estonia ne-a învins în 1937, contra Ciprului am pierdut un amical disputat în 2000, iar Lituania a câștigat în 2008 duelul din debutul preliminariilor CM 2010.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
StiriSM

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Clasamente fotbal județean

  1. ELITE
  2. Liga 4 A
  3. Liga 4 B
  4. Liga 5
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
1 Crasna Moftinu Mic 10 9 1 0 28 6 15 13 28
2 Ştiinţa Beltiug 10 8 0 2 27 16 12 12 24
3 Energia Negreşti 10 7 1 2 24 13 15 7 22
4 Talna Oraşu Nou 10 7 0 3 34 15 9 12 21
5 CSM Victoria Carei 10 5 2 3 18 13 16 1 17
6 Recolta Dorolţ 10 4 3 3 21 14 6 9 15
7 Turul Micula 10 3 3 4 31 18 4 8 12
8 Voinţa Babţa 10 2 2 6 21 22 1 7 8
9 FC Certeze 10 1 2 7 11 39 4 1 5
10 Voinţa Doba 10 1 1 8 15 40 4 0 4
11 Dari Lipău 10 0 1 9 10 44 0 1 1
Team
Played Points
1 Unirea Păulești 13 31
2 Someşul Oar 13 26
3 Viitorul Vetiş 13 25
4 Dacia Medieşu Aurit 12 25
5 AS Livada 13 24
6 Speranța Halmeu 13 21
7 Sportul Botiz 13 20
8 Șoimii Mădăras 11 17
9 Viile Satu Mare 13 16
10 Venus Dumbrava 12 13
11 Victoria Apa 13 12
12 Voinţa Lazuri 13 9
13 Atletic Craidorolț 12 6
14 Someşul Odoreu 12 6