S-au tras la sorți sferturile de finală ale Cupei României Foto: Federația Româna de Fotbal

S-au tras la sorți sferturile de finală ale Cupei României

Azi, de la ora 11.30, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorţi a sferturilor Cupei României. Echipele care se vor lupta în această fază a competiţiei sunt: FCSB, Astra, CS U Craiova, Dinamo, Gaz Metan, Poli Iaşi, FC Botoşani şi Hermannstadt.
Iată care sunt sferturile de finală ale Cupei României în urma tragerii la sorți:
CS U Craiova  - Dinamo București
Hermannstadt - FCSB
Gaz Metan Mediaș - AFC Astra
FC Botoșani - Politehnica Iași

Jocurile din cadrul sferturilor Cupei României vor avea loc marți/miercuri/joi 27 februarie/28 februarie/1 martie cu începere de la ora 13:30, cu excepția jocurilor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.
În premieră, se vor putea face patru schimbări de jucători, cu menţiunea că ultima se poate face în prelungiri şi doar dacă s-au făcut celelalte trei. În plus, Hermannstadt, singura echipă din liga a doua, poate alege terenul pe care va juca.
Partidele se vor desfăşura într-o singură manşă, pe terenul formaţiei din eşalon inferior sau mai slab poziţionată în sezonul trecut. Hermannstadt este singura echipă din Liga a II-a participantă, în 16-imi eliminând pe FC Voluntari, cea care a obţinut trofeul în ediţia precedentă.
Dacă scorul este egal după 90 de minute de joc, vor avea loc prelungiri şi apoi lovituri de departajare