Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Olimpia părăsește Cupa României după înfrângerea de la Cluj Foto: Facebook/FC Universitatea Cluj

Olimpia părăsește Cupa României după înfrângerea de la Cluj

Evaluaţi acest articol
(8 voturi)
Olimpia a pierdut meciul jucat în această seară în cadrul turului IV al Cupei României, 2-0 în fața Universității Cluj.
Meciul s-a disputat în nocturnă, pe Stadionul Cluj Arena, ”studenții” rezolvând calificarea în faza următoare a Cupei României încă din prima repriză prin dubla lui Goga (min. 14 și 40).
A fost un meci în care Zoltan Ritli a folosit un prim 11 cu mulți jucători tineri care au debutat pentru Olimpia în acest sezon, iar acest lucru s-a văzut pe toată durata partidei, sătmărenii având o singură ocazie de gol, la mijlocul primei reprize, prin Lusamba.
Universitatea Cluj s-a calificat în șaisprezecimile Cupei României care se vor disputa peste trei săptămâni, clujenii urmând să întâlnească, cel mai probabil, o echipă de Liga I.
Alături de Olimpia, astăzi au mai părăsit această fază a competiției alte patru echipe din Liga 2: Foresta Suceava, Dunărea Călăraşi, Luceafărul Oradea și Pandurii Târgu Jiu.

Din turul 4 al acestei ediţii a Cupei României, FRF premiază echipele participante, câștigătoarea urmând să primească 3.000 de euro, în timp ce pierzătoarea va încasa doar 1.000 de euro. Din fazele următoare premierea echipelor va crește, în 16-imi se va plăti 5.000 de euro pentru câştigătoare, respectiv 3.000 de euro pentru învinsă, iar în optimi câștigătoarea va primi 6.000 euro, respectiv 4.000 pentru echipa eliminată.

FC Universitatea Cluj 2 - 0 FC Olimpia 2010 Satu Mare (2-0)
Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad);
Asistenţi: Sergiu Paul Corb (Zalău) şi Daniel Popa (Aiud);
Observatori: Obs: Măiereanu Lucian (Braşov), Kemenes Emil (Baia Mare);
"U" Cluj: Albuţ - Takacs, Abrudan, Onicaş, Manu - Gab. Giurgiu (cpt.), Micaş - Hordouan, Rz. Greu, Goga - B. Lemac;
Rezerve: Dinu - Chiş, Irimie, Hîmpea, Oct. Ursu, Haţiegan, Lemnaru;
Antrenor: Adrian Falub;
FC Olimpia 2010 Satu Mare: Şuta - Achim, D. Vincze, L. Vincze, Bura, Copaci, Cr. Munteanu, Hlinca, Lusamba, Villand, D. Muntean (cpt.);
Rezerve: Fl. Muntean - Duruş, Cocian, D. Lukacs, Cubaş, Vas. Pop, Fl. Mureşan;
Antrenor: Zoltan Ritli;

Rezultate Cupa României, marți, 4 octombrie:
Aerostar 1 - 0 Foresta 1-0
Agricola Borcea 1 - 4 Petrolul 1-4
Alexandria 1 - 3 Clinceni 1-3
CSM Focșani 0 - 5 Miroslava 0-5
Filiași 2 - 3 FC Argeș 2-3
Reșița 3 - 2 Pandurii 3-2
Sănătatea Cluj 3 - 1 Luceafărul Oradea 3-1
Slobozia 2 - 1 Călărași 2-1
”U” Cluj 2 - 0 FC Olimpia 2010 Satu Mare 

Program Cupa României, miercuri, 4 octombrie:
CS Baloteşti - CS Afumaţi, ora 11:00
Sporting Lieşti - Dacia Unirea Brăila, ora 14:30
Metaloglobus Bucureşti - Sportul Snagov, ora 14:30
AFC Hărman - Chindia Târgovişte, ora 14:30
ACS Şirineasa - CS Mioveni, ora 14:30
Voinţa Biled - ASU Politehnica Timişoara, ora 14:30
Naţional Sebiş - UTA Arad, ora 14:30
Performanţa Ighiu - ASA Târgu Mureş, ora 14:30
Industria Galda - AFC Hermannstadt, ora 14:30

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Clasamente fotbal județean

  1. ELITE
  2. Liga 4 A
  3. Liga 4 B
  4. Liga 5
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
1 Crasna Moftinu Mic 7 7 0 0 18 6 12 9 21
2 Ştiinţa Beltiug 7 6 0 1 20 6 9 9 18
3 CSM Victoria Carei 8 5 1 2 18 12 15 1 16
4 Talna Oraşu Nou 7 5 0 2 24 10 6 9 15
5 Energia Negreşti 7 4 1 2 15 10 9 4 13
6 Turul Micula 7 3 2 2 29 12 4 7 11
7 Recolta Dorolţ 8 3 2 3 15 12 2 9 11
8 Voinţa Doba 7 1 1 5 11 25 4 0 4
9 Voinţa Babţa 7 0 2 5 9 19 1 1 2
10 FC Certeze 8 0 2 6 7 34 1 1 2
11 Dari Lipău 7 0 1 6 9 29 0 1 1