Cupa Futsal Carei | Power Satu Mare a pierdut la penalty-uri finala cu Vonal Cristuru Secuiesc

(7 voturi)
În acest sfârșit de săptămână, în sala de sport a Colegiului Tehnic “Iuliu Maniu” din Carei s-a desfășurat ediția a VII-a a Cupei Futsal Carei.
Ediția din acest an a fost câștigată de echipa Vonal FC din Cristuru Secuiesc care a învins în finala mare echipa Power Satu Mare, după executarea loviturilor de la 7 m, la finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 1-1. A fost o finală disputată în care jucătorii sătmăreni au dominat jocul și au deschis scorul în prima repriză prin Cosmin Iuhas, iar pe parcursul reprizei secunde arbitrii partidei le-au acordat 4 cartonașe roșii. Cu șase minute înainte de final, jucătorii din Cristuru Secuiesc au egalat și până la finalul timpului regulamentar nu s-a mai înscris niciun gol, așa că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare unde echipa Vonal FC a câștigat cu scorul de 5-4.
Finala mică a fost câștigată tot după executarea loviturilor de departajare, echipa din Baia Mare - Mon Caprice a învins cu scorul de 7-5 echipa Squadra (Câmpia Turzii), după ce la finalul celor două reprize scorul a fost egal, 3-3.

La competiție s-au înscris 16 echipe Vonal FC (Cristuru Secuiesc), Squadra (Câmpia Turzii), Dr. Browns (Baia Mare), Mon Caprice (Baia Mare), Gladiatorii (Baia Mare), Unirea Tășnad, Baratok (Sanislău), Fulger (Turț, Satu Mare), Dinamoviștii (Carei), Spartanii (Carei), Power (Satu Mare), Prietenia Doba (Satu Mare), TSE Rent a Car (Satu Mare), Oașul (Satu Mare), Select (Satu Mare), Sentierri (Satu Mare). Sâmbătă s-au jucat meciurile din grupe, iar duminică au avut loc meciurile eliminatorii și finalele.

Organizatorul competiției, Kovacs Szabolcs a premiat cu diplome, medalii, cupe și premii în bani câștigătorii acestei competiții. Astfel echipa câștigătoare a primit 1.000 lei, ocupanta locului doi, 800 lei, iar echipa clasată pe locul trei, 600 lei. Titlul de cel mai bun jucător al turneului a fost câștigat de Szabo Zsolt (Vonal FC), Andrei Blidar (Mon Caprice Baia Mare) a fost desemnat cel mai bun portar, iar Andrei Dologa (Mon Caprice Baia Mare) a fost golgeterul competiției .
Alături de Kovacs Szabolcs, la buna desfășurare a competiției au contribuit Primăria Carei, Tapo Carei, Bogdan Georgescu, directorul Direcția de Cultură, Turism și Sport a municipiului Carei și sponsorii Ardealul Carei, Gold T Farm, Steiger SRL, Agro Pataki SRL; Alconor Company.