Baschet | CSM Satu Mare a suferit a patra înfrângere din acest sezon Foto: Sportul Sătmărean

Baschet | CSM Satu Mare a suferit a patra înfrângere din acest sezon

(12 voturi)
CSM Satu Mare a pierdut meciul jucat în cadrul etapei a XV-a din Liga Naţională de baschet feminin, 70-62, în deplasare la ocupanta locului șase, CSTBv Olimpia Brașov și a bifat a patra înfrângere din acest sezon.
Prestația slabă din ultimele trei meciuri, câștigate norocos pe finalul jocurilor sau în prelungiri, a continuat și astăzi în Sala Sporturilor ”Dumitru Popescu Colibaşi” din Brașov, ”sătmărencele” fiind învinse fără drept de apel de Olimpia într-un meci în care au reușit ”performanța” de a marca doar 62 puncte. Cele mai puține puncte marcate de CSM în acest sezon au fost în meciul jucat contra campioanei Sepsi (57)...

Dacă CSM Satu Mare a suferit astăzi a patra înfrângere din acest sezon, campioana ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a depășit suta de puncte marcate pe terenul ultimei clasate, UPM BC Sirius Tg. Mureș (52:106), iar pofta de victorii a celor de la Sepsi ar trebui să-i dea de gândit antrenorului Dobă, având în vedere că CSM-ul va disputa următorul meci la Sf. Gheorghe.

”Derby-ul etapei” :) cum era văzut de conducerea echipei sătmărene a fost condus de brașovence din primul până în ultimul minut, cea mai mare diferență înregistrată pe parcursul jocului fiind de 16 puncte. Echipa pregătită de Dan Calancea a început foarte bine meciul și după patru minute conducea cu 8-0, ”sătmărencele” reușind să marcheze primele puncte abia la jumătatea primului sfert prin Miller (8-2), iar până la finalul primelor zece minute a mai înscris Harrison de două ori (14-4 și 16-6) în timp ce brașovencele au închis primul sfert cu 20 puncte marcate (20-6).
Pe parcursul sfertului, doi gazdele au condus mai tot timpul la o diferență de peste zece puncte, CSM Satu Mare s-a apropiat o singură dată la 5 puncte (25-20), iar la pauza mare Olimpia Brașov conducea cu 13 puncte, 37-24.

După pauza mare, Solopova și Irimia au înscris primele coșuri, 39-26, CSM a avut o perioadă bună și s-a apropiat la șase puncte (39-33), iar pe finalul sfertului trei, Mandache a marcat cinci puncte consecutiv și a redus diferența la patru puncte (44-40), însă scorul la ultima pauză era 48-42.
În ultima parte a meciului, chiar dacă cele două echipe au făcut mai multe greșeli, gazdele au fost mai precise în atac și au pus cea mai mare diferență de puncte pe tabelă cu trei minute înainte de final, 66-50, Solopova a părăsit parchetul accidentată la gleznă, iar la final Olimpia Brașov s-a impus la o diferență de opt puncte (70-62).

Etapa 15 | LNBF | CSTBv Olimpia Brașov 70 – 62 CSM Satu Mare (20-6, 17-18, 11-18, 22-20)
Sala: Sala Sporturilor ”Dumitru Popescu Colibaşi” (Brașov);
Spectatori: aproximativ 400;
Arbitri: Amalia Marchis, Valentin Negrea, Vlad Potra;
Comisar: Luca Badea;
CSTBv Olimpia Brașov: Handford 21 puncte, Pesovic 20 puncte, Irimia 17 puncte, Higgins 8 puncte, Al Ash Hab 2 puncte, Kazlauskaite 2 puncte, Dumitrache, Jez;
Antrenor: Dan Calancea;
CSM Satu Mare: Harrison 20 puncte ( 8 recuperări și 3 pase decisive), Mandache 15 puncte (3x3p, 7 recuperări), Solopova 12 puncte, Miller 10 puncte (7 recuperări), Green 3 puncte, Baltic 2 puncte, Lazăr, Sfîrlea;
Antrenor: Marius Dobă;