Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare în primul meci pentru locurile 5-8 Foto: Valentin Păduraru

Baschet | Victorie pentru CSM Satu Mare în primul meci pentru locurile 5-8

(8 voturi)
După ratarea calificării în careul de ași al Ligii Nationale de Baschet Feminin, ediția 2016-2017, CSM Satu Mare a jucat astăzi primul meci din duelul pentru câștigarea unui loc cât mai bun în grupa valorică 5-8.
Sătmărencele au câștigat la limită meciul jucat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare în compania echipei Univ. Goldiș ICIM Arad, 77-75, după ce la pauză au avut un avans de 17 puncte. Fetele lui Araujo au controlat prima parte a meciului câștigând primul sfert la o diferență de zece puncte (24-14), iar sfertul doi cu 27-20, și au intrat la pauza mare cu un avantaj liniștitor de 17 puncte, 51-34.

După pauză a urmat perioada slabă a sătmărencelor, cu care ne-am obișnuit deja, arădencele câștigând sfertul trei la o diferență de 12 puncte (23-11), iar în ultima parte a meciului echipa din Arad s-a apropiat la o posesie, 69-67 (min. 37). Cu 25 secunde înainte de final Ildiko Nagy marchează pentru ICIM un coș de două puncte și egalează la 75, însă coșul reușit de Eniko Laza cu opt secunde de final aduce victoria sătmărencelor, 77-75.
Meciul doi se va disputa la Arad, marți, 11 aprilie, iar meciul trei, dacă va fi cazul, se va disputa la Satu Mare, vineri, 14 aprilie.

CSM Satu Mare 77 - 75 Univ. Goldiș ICIM Arad (24-14, 27-20, 11-23, 15-18)